Shiatsu

Svjesni dodir, prisutnost, dah, prepuštanje, otpuštanje, iscjeljenje

Što je shiatsu?

Shiatsu je tehnika rada na tijelu koja svoje korjenje vuče iz tradicionalnih kineskih i japanskih medicinskih učenja. U novije doba oplemenjen zapadnjačkim znanjima anatomije, fiziologije i psihologije razvio se u oblik kakav danas poznajemo. Riječ shiatsu doslovno znači "pritisak prstima", a kombinira tehnike istezanja, rotacija, pritisaka, ljuljuškanja i pravilnog disanja. Shiatsu, kao tretman, nastoji stvoriti dubok osjećaj opuštanja i dobrobiti, promičući zdravlje i harmoniju u cijelom tijelu. Ovaj pristup odražava duboko poštovanje za složenost ljudskog bića i međusobnu povezanost uma, tijela i duha. Tijelo je sposobno za samoiscjeljenje, a Shiatsu tretman služi kao poticaj i podrška tom procesu. Kroz nježne, ali duboke tehnike pritiska, istezanja i manipulacije, Shiatsu potiče tijelo da ponovno uspostavi svoju prirodnu ravnotežu i harmoniju. Osim fizičkog aspekta, Shiatsu također naglašava važnost emocionalnog i mentalnog blagostanja. Terapeut nastoji identificirali emocionalne uzroke ili stresore koji mogu doprinijeti fizičkim simptomima, pružajući cjeloviti pristup koji promiče sveukupno zdravlje i dobrobit. U Shiatsu filozofija odražava se duboko poštovanje prema prirodi i njezinim ciklusima, prepoznajući da su zdravlje i blagostanje usko povezani s našom sposobnošću da živimo u skladu s prirodnim zakonima i ritmovima. Stoga Shiatsu, nije samo oblik fizičke terapije, već i put ka dubljem razumijevanju sebe i svijeta koji nas okružuje.

Što očekivati od tretmana?

Tretman je prilagođen individualnim potrebama svakog pojedinca. Tradicionalno se radi na podu na mekanoj prostirci, međutim moguće je raditi i na stolu ili stolici. Primatelj tretmana je u udobnoj pamučnoj odjeći koja omogućuje slobodno kretanje. Tijekom tretmana, terapeut se koristi pritiscima, istezanjima i manipulacijama kako bi otklonio blokade i potaknuo slobodan protok energije kroz tijelo, pritom poštujući granice primatelja. Nakon tretmana, mnogi klijenti se osjećaju revitalizirano, s manje tjelesnih napetosti i emocionalnog stresa.

Kako se pripremiti?

Obući ili ponijeti udobnu pamučnu odjeću i čiste čarape.

Izbjegavati obilne obroke sat i pol do dva prije tretmana.

Omogućiti si neometano vrijeme za shiatsu tretman.

Idealno bi bilo doći na tretman bez prethodne žurbe.

Na dan tretmana ne piti alkohol.

Nakon tretmana?

Oslobodite si vrijeme nakon tretmana kako bi tijelo procesuiralo informacije koje je primilo i kako bi se bolje povezali sa sobom i integrirali stečeno iskustvo. Poželjno je piti dosta tekućine (voda, čaj) kako bi potakli eliminaciju suvišnih tvari. Ponekad se nakon tretmana mogu pojaviti nuspojave poput umora, boli, glavobolje ili simptoma prehlade i gripe. Takva reakcija organizma obično nestaje nakon 24-48 sati i pozitivan je znak eleiminacije toksina i početak procesa iscjeljenja.

a woman with her hands on her stomach
a woman with her hands on her stomach